vlakem do bavor 01

Vlakem do Bavorska – autobusy z Německa do Nového Údolí a zpět jezdí o víkendech ( 3.května 2014 do 26. října 2014 – sobota a neděle) 

 • Mezi Novým Údolím a bavorským Kostelcem (Waldkirchen) chybí nějakých 20 km kolejí, které německá strana rozebrala v roce 1974, ale…
 • V roce 2011 byl otevřen nově vybudovaný přestupní terminál vlak/bus na české straně hranice v Novém Údolí (trať 197 Číčenice – Nové Údolí). K tomuto terminálu jsou k vybraným vlakům Českých drah vedeny o víkendech několikrát denně bavorské autobusy společnosti RBO, které cestující přepraví mezi vlaky Českých drah v Novém Údolí a vlaky společnosti  Ilztalbahn (ITB) ve stanici Waldkirchen (Kostelec), popř. až přímo do národního parku Bavorský les. O busech více zde.
 • Přestup mezi vlaky ČD a autobusy RBO v Novém Údolí je díky novému terminálu bezprostřední u jednoho nástupiště (tzv. hrana-hrana). V autobusových jízdních řádech je konečná zastávka označena jako Haidmühle Grenze/Nové Údolí.  Haidmühle Grenze je zastávka u bývalé bavorské celnice těsně za hranicí. Autobusy ale čekají na vlaky ČD přímo u železniční zastávky Nové Údolí. Stejně tak je i k vlaku přivážejí. 
 • Společnost ITB zajišťuje obnovený víkendový provoz na trati Passau Hbf (Pasov hl.n.) – Waldkirchen (Kostelec) – Freyung (Bavorská Lipka). Bavorské vlaky i autobusy budou opět  v provozu od  3.května 2014 do 26. října 2014 vždy v sobotu a v neděli. 
 • S kolegy, železničáři z Bavorska jsme přáteli a rozhodně vám doporučujeme,a byste se po jejich trati svezli. Úsilí, které věnovali obnově provozu na trati (po cca 30 letech od jeho zastavení) je obdivuhodné! Snad jsme malým dílem přispěli i my, tlakem na české straně…
 • Odkaz na Ilztalbahn jest zde

K našim bavorským sousedům lze železnicí cestovat dvěma směry:

 • Celoročně přes České Budějovice, rakouský Linec do bavorského Pasova, odkud existuje spojení do celého Německa. O možnostech a cenách spojení přes Linec se dočtete v závěru této stránky
 • Sezónně od konce dubna do konce října po romantické trati České Budějovice – Český Krumlov – Nové Údolí, či přímo z Číčenic, Prachatic a Volar do Nového Údolí, dále návazným busem z Nového Údolí do bavorského Kostelce (Waldkirchen) a odtud buď dále vlakem do Pasova či vlakem nebo busem Bavorské Lipky (Freyung) a dále i do Informačního centra Bavorského národního parku a na hraniční hřeben Šumavy (Luzný, Bučina).

Kam lze cestovat busem od vlaků ČD z Nového Údolí:

 • Haidmühle (Borské mlýny): malebné městečko hned za hranicemi. Zvonkohra a kaple „U železné opony“. Z Nového Údolí lze dojít i pěšky, popř. dojet busem za lokální tarif – nevyplatí se síťová jízdenka.
 • Waldkirchen (Kostelec): přestup na vlaky železnice Ilztalbahn do Pasova (Passau) či do Bavorské Lipky (Freyung). Příjemné městečko s dobrým akvaparkem. Do Kostelce se již vyplatí zauvažovat např. o jízdence ČD SONE+. Autobus zastavuje přímo u nádraží ITB, takže přestup na vlak či z vlaku je záležitostí několika kroků.
 • Freyung (Bavorská Lipka). některé busy jedou z Nového Údolí přímo přes Kostelec až do Bavorské Lipky. Bavorská Lipka je okresní město s možnostmi nákupů. Je tu i konečná stanice železnice Ilztalbahn, takže si lze odsud udělat i výlet zpět směr Kostelec – vlakem. Využijte některý z výhodných tarifů ČD.
 • Nationalparkzentrum Lusen (národní park Bavorský les): dva páry spojů jedou z Nového Údolí přes Kostelec a Bavorskou Lipku přímo až do střediska národního parku Bavorský les, které rozhodně stojí za návštěvu. Naleznete zde ZOO s faunou Šumavy, výstavy a unikátní Stezku v korunách stromů, která opravdu bere dech.Využijte některý z výhodných tarifů ČD.
 • Buchwald Grenze (Bučina): Bučina je bývalá nejvýše položená obec Československa. Autobus staví u české hranice odkud se můžete vydat k nedalekým pramenům Vltavy, nebo na hlavní červenout šumavskou turistickou značku (a po ní třeba zpět do Nového Údolí). Na Bučinu se musí cestovat s přestupem v zastávce Nazionalparkzentrum Lusen. Na Bučině je i možnost přestupu do autobusů směr Kvilda. Podrobnosti o vedení linek na Bučinu zjišťujeme. I na Bučinu platí výhodné tarify ČD.
 • Lusen (Luzný): Šumavská hora s typickou siluetou, úžasným kruhovým výhledem a útulnou hospůdkou pod vrcholem. Informace o vedení linky na Luzný zjišťujeme. Na Luzný také platí vybrané tarify ČD.
 • Passau (Pasov): Historická perla na soutoku tří řek (Dunaj, Ilz, Inn). Nádherné starobylé centrum. Spousta hospůdek, obchodů i možností k procházkám. Z hlavního nádraží v Pasově také jezdí vlaky do velké části Německa i Rakouska, či i např. do Maďarska. Držitelé jízdenky Sport Karta+ Vltava-Dunaj mohou nastoupit do některého z vlaků Rakouských drah (ÖBB) a přes Linec se vrátit do Čech jinou trasou (platí jen pro vlaky kategorie R a REX). Více v sekci Sport Karta Vltava-Dunaj

vlakem do bavor 03

vlakem do bavor 02

jř údolí bavorsko 4 jř údolí bavorsko 5

Jízdné:

 • Zpáteční jízdenka je lacinější než obyčejná
 • Od dvou cestujících výše můžete cestovat na skupinovou slevu, která je za babku
 • O víkendech a ve svátky mohou 2 dospělí a až 3 děti použít super slevu Skupinová víkendová jízdenka (býv.SONE+) region jihočeský, za 250Kč, která platí jako permanentka ve všech  vlacích po jižních Čechách.Od roku 2012 platí tato jízdenka  i na bus z Nového Údolí do Kostelce (Waldkirchenu), na vlaky na trati Pasov – Bavorská Lipka (Passau – Freyung) i na další autobusové spoje v Německu!
 • A pro pravé cestovatele nabízejí České dráhy super jízdenku Vltava-Dunaj-Tiket, na kterou lze po české Šumavě a dokonce i do Rakouska a Německa (viz dále).
 • Ve variantě Vltava – Dunaj-Tiket+ můžete cestovat  na dalších tratích u nás i v Rakousku a navíc dokonce v parních a zvláštních vlacích ČD(viz dále) Kolo sebou si vezete v Rakousku a v Česku zdarma. Tedy: 4 dny – 3 země – 2 řeky- 1 jízdenka!!
 • Skupinová víkendková jízdenka (býv.SONE+): Síťová rodinná jízdenka, která se prodává ve vlacích a pokladnách ČD v různých variantách (celostátní, regionální). Mohou na ní buď v sobotu, nebo v neděli č ve státní svátek  (vždy jen jeden den) cestovat 2 dospělí a max. 3 děti do 15 let. Jízdenka existuje kromě celostátní, také v mnoha regionálních variantách. Pro cestování na níže uvedených linkách v Bavorsku platí všechny. Jiné pak platí např ještě v Sasku ap. Informace o všech typech naleznete na stránkách Českých drah.

Jako příklad uveďme variantu pro jižní Čechy Skupinová víkendová jízdenka region jihočeský.
Platí na tratích a linkách:

 • ČD všech tratích v Jihočeském kraji
 • ČD/ÖBB do rakouských pohraničních stanic Summerau a Gmünd NÖ
 • ITB Passau Hbf – Waldkirchen – Freyung
 • RBO Haidmühle Grenze/Nové Údolí – Waldkirchen – Freyung –  Nationalparkzentrum  Lusen (bus)
 • GELBUS Nationalparkzentrum Lusen – Lusen(Waldhasureibe)
 • IGELBUS Nationalparkzentrum Lusen – Buchwald Grenze

A co je jedůležitější! Tato jízdenka stojí pouhých 250 Kč!!!
Celá rodina si tak může o víkendu vyrazit odkudkoliv z jižních Čechy do Pasova i zpět!

Tip: spoustu zajímavých informací o pohraničním bodu Nové Údolí naleznete na www.noveudoli.eu

podrobné a aktualizované informace najdete zde: http://www.cd.cz/jihocesky-kraj