Napadlo Vás někdy vystoupit z vlaku nazdařbůh, zčistajasna, jen tak? Ve staničce, kterou jste jaktěživi neslyšeli jmenovat? Tak víte co? Pojďte! Za chviličku nám to jede! Ptáte se kam? Zvu vás na Šumavu! Tak trochu na výlet a tak trochu – jako v detektivce – hledat stopy Karla Čapka.

Spisovatel, novinář, dramatik a povšechně vnímavý – ano, jím především Karel Čapek byl – se totiž na konci léta roku 1925 vypravil na cestu po Šumavě. Nikdy předtím tu nebyl a pro poznání tohoto rázovitého kraje si zvolil jižní část Šumavy. Některá místa jeho pobytu známe – a ta zbývající bychom rádi objevili. Zejména ta, která sice popsal, avšak nejmenoval a nijak blíže neurčil. Uvidíme, nakolik se nám to po více jak třičtvrtěstoletí podaří.

 Zveme vás na vyjížďku vlakem, k prohlídce alb starých pohlednic, zveme vás na procházku Šumavou a její historií – a Karel Čapek půjde s námi. Či lépe řečeno my půjdeme s ním; to abych nebyl nepokorný, když už pokora z našeho světa jako by dočista vymizela…

Karel Čapek

„Prostě napadne tě to z čista jasna, a ty vyskočíš z hekajícího vláčku ve staničce, kterou jsi jakživ neslyšel jmenovat; není tu nic, jen pruh louky mezi lesy, řečená stanička a kousek dál bílý dům; a jelikož na Šumavě v každém domě je hospoda, ukáže se, že ten dům je ovšem hospoda. Pak tam teče Vltava, nevím, zda Teplá nebo Studená; sáhl jsem si na ni, zdála se spíše studená.“ (K. Čapek – Obrázky z domova)

přečtěte si celou reportáž Romana Kozáka

Čas dlouhý, čas šumící aneb Šumavou Karla Čapka