Horní Planá – Budoucností nejen Národního parku Šumava, ale především obcí a jejich obyvatel ve vztahu k připravované novele zákona o ochraně přírody se 13.1 zabývali starostové ze Šumavy, a to z české, tak rakouské a bavorské strany.

sumava-konference-pt150113-16_denik-380Hlavním tématem přeshraniční konference, kterou uspořádal Svaz obcí NP Šumava v Horní Plané, byla velká novela zákona 114 o ochraně přírody, kterou připravuje ministerstvo životního prostředí. Novela by totiž měla zásadně ovlivnit život v celém regionu největšího národního parku v celé České republice. Starostové se proto obávají, že poté, co poslanci před koncem loňského roku zamítli senátní návrh speciálního zákona o Národním parku Šumava, nebudou mít dostatečné záruky kvalitního rozvoje.
Podle náměstka ministra životního prostředí Vladimíra Many by ale novela měla dostatečný rozvoj a především jasná pravidla v plné míře zajistit. Jak Vladimír Mana uvedl, existuje dokonce šance, že by zákon, který bude jednoznačněji upravovat podmínky ochrany přírody ve zvláště chráněných územích, tedy i pro Šumavu, by mohl začít platit od prvního ledna příštího roku.