Aplikace Horská služba do mobilu může zachránit život

horská-sl. 01QKNepodceňujte Šumavu ! Během loňské zimní sezóny ošetřila Horská služba Šumava celkem 696 úrazů, z toho 588 na sjezdových tratích a 108 ve volném terénu. Tři lidé to bohužel nepřežili.

Hlavní funkcí nové aplikace pro operační systémy mobilních telefonů iOS (Apple) a Android je právě rychlé a snadné přivolání pomoci nejbližší hlídky Horské služby v případě nouze. Tato funkce navíc není závislá na dostupnosti datového signálu, ale pracuje s lokalizací pomocí GPS. Aplikace dokáže rovněž odeslat Horské službě nouzovou SMS zprávu s přesnou polohou uživatele telefonu. Díky GPS souřadnicím, které jsou přesné na 24 metrů, najde horská služba lyžaře v nouzi rychleji.

Mobilní „Horská služba“ pomůže také vyhledat lyžařská střediska, poskytne základní aktuální informace o sněhových podmínkách, lavinovém nebezpečí a počasí na daném místě. Podle aktuální polohy uživatele umí také najít nejbližší stanici Horské služby a zobrazit její telefonní číslo a dobu provozu. Součástí aplikace jsou čtyři informační oblasti – desatero Horské služby, návod, jak poskytnout první pomoc, pravidla jízdy na sjezdovkách a instrukce, jak předcházet nebezpečí v lavinových oblastech.

Aplikace horské služby je ke stažení zdarma. Milovníci zimních sportů mohou také využít jednotné telefonní číslo na horskou službu 1210.

Důležitá je také předvolba +420, pomocí které se lyžaři v příhraničních oblastech dovolají české pomoci.

horská-sl.1jpg