Vážení čtenáři, milí návštěvníci,

pokusíme se vám představit současnou tvář a turistickou nabídku města, které bylo po staletí ze všech stran označováno jako rázovité. Toto slovo dnes jako by z našeho jazyka vymizelo;  a tak jej přeložme jako svérázné, osobité či zvláštní a to ve smyslu pozoruhodné či veskrze zajímavé město. Zvažujete-li návštěvu Volar a jejich okolí,  nechť je pro vás tento web pobídkou. Jste-li již právě ve Volarech nebo někde poblíž, pak vězte, že jste rozhodně neprohloupili. Nabízejí se vám zážitky  z krajiny a města, o které by bylo škoda přijít.

Ne, Volary nemají  zámek s arkádami či náměstí s fontánami, nemají lunapark s pouťovými atrakcemi, ba ani megalomanské shopping centrum. Volary, jako svébytné město uprostřed horské Šumavy, mají něco víc. Mají ducha.  Ducha, který spojuje staletí, roky a dny lidských životů se životaběhem šumavské krajiny, šumavské přírody a šumavského času.

A že ho každý nevidí na první pohled? Inu, přijeďte tedy víckrát!

  • I na podzim, kdy vám hlavu zmámí barevný kolotoč lesů, vůně koberců hub a burácivé tóny jelení říje …
  • I v zimě, kdy bělostné duchny milostně přikryjí boky hraničních hor…
  • I v létě, kdy zlaté paprsky horského slunce češou vlasy travinám laskaným průzračnou Vltavou…
  • I na jaře, které tu vytryskne ze sněhu a slunce jako šťavnatý pramen života, radosti a síly, připravený prostřít pastvinu pro stáda krav…

Volary. Jedno z kategorie našich nejmenších měst.  Kdysi se pro taková užíval název městys. Ale už v roce 1871 povýšil císař František Josef II. šumavské Volary na město se vším všudy. S průmyslem, školami, úřady  a – to především – sebevědomou občanskou společností a vlastní odpovědností. Koneckonců, polovina Šumavy patří do Jihočeského kraje – a ten je roztomilostí a půvabem svých nevelkých měst (nebo městysů?) proslulý po celé zemi; kdo by nevzpomněl malebnost a vlídnost Husince, Vlachova Březí, Bavorova, Netolic, Lhenic, Křemže, Frymburku, Horní Plané, Vyššího Brodu, Rožmberka a dalších? Šumava a Pošumaví či Bémrvald a jihočeské podhůří Šumavy a Blanského lesa  – říkejte tomu jak chcete a pořád půjde o jednu z nejmalebnějších a nejpřívětivějších oblastí republiky,  ne-li přímo o tu nejpřitažlivější vůbec.

Volary leží v okrese Prachatice, který je nejméně průmyslovou oblastí v republice a vedle toho okresem s jednou z nejnižších úrovní kriminality u nás vůbec! Leží v něm značná část národního parku a vedle toho je v republikovém srovnání na třetím místě v počtu ubytovacích zařízení. Nu, nejsou to pádné důvody k tomu, abyste zde v příjemném prostředí a půvabném okolí strávili víkend, dovolenou – a nebo i celý život?  Nebo je snad něco důležitějšího než být zdravý a cítit se v bezpečí?

Nuže, vítejte ve Volarech! Vítejte v městě, které je vstupní branou do Národního parku Šumava.  (text Roman Kozák – Volary, vlídná tvář Šumavy)

Partnerská města

Spolková republika Německo
Waldkirchen 
smlouva o partnerství a vzájemné spolupráci podepsána 20. 7. 1996
Greinet
smlouva o partnerství a vzájemné spolupráci podepsána 20. 7. 1996
Perlesreut
vzájemná spolupráce bez uzavření písemné smlouvy
Rakousko
Wallern an der Trattnach
smlouva o partnerství a vzájemné spolupráci podepsána 19. 10. 1996
Wallern im Burgenland
vzájemná spolupráce bez uzavření písemné smlouvy
Volary na zahraničních webech:

Wallern – deutsch Wikipedia
http://de.wikipedia.org/wiki/Volary

Roman Kozak beschreibt das verschwundene Volary / Wallern
http://www.sudeten-by.de/dokumente_07/pr_070421.htm

navštivte volary na šumavě...8 navštivte volary na šumavě...9 navštivte volary na šumavě...11