Šmidingerova knihovna Strakonice zpřístupnila novou službu svým čtenářům. Registrovaným bezproblémovým čtenářům starším 15 let půjčuje čtečky elektronických knih. K dispozici jsou dvě čtečky Amazon Kindle 4 s tím, že každá z nich obsahuje soubor autorsky volných děl českých i světových autorů.

Dvě Kindle čtečky půjčuje taktéž knihovna v Prachaticích (zde si můžete přečíst knihu z volarského nakladatelství DriftBooks: Šumavské povídání aneb Co v kronikách nenajdete) a pravděpodobně již v prosinci tuto službu nabídne i vimperská knihovna, a to právě díky spolupráci se zmíněným nakladatelstvím DriftBooks a hlavně díky štědrému sponzorovi – podrobnosti vám samozřejmě přineseme v aktuální čas…

Co je to vlastně e-čtečka?

Když se v dnešní době mluví o elektronických knihách, skoro vždy se zároveň hovoří i o čtečkách elektronických knih. Někdy se dokonce tyto dva pojmy zaměňují a jako elektronická kniha bývá označováno technické zařízení, na němž jsou e‑knihy čteny.

Elektronická čtečka knihy je zařízení, jehož základ tvoří display vybavený elektronickým inkoustem (e-ink). E‑ink displeje odrážejí světlo podobně jako obyčejný papír, nejsou podsvícené, neblikají. Umožňují četbu i na přímém slunci, a tak čtečku využijete i v létě na pláži. Na druhé straně ovšem nemají vlastní zdroj světla, a tak se četba v noci neobejde bez externího osvětlení. E-ink displeje jsou černobílé, pracují pouze s odstíny šedi. Dnešní přístroje vydrží bez nabíjení i měsíc a tak splňují jeden z požadavků e-čtenářů na bezproblémovou mobilitu. V současné době výrobci pracují na barevné verzi e-inkoustu, což elektronické knihy posune opět dál. Čtečky také v omezené míře nabízejí možnost surfovat po internetu či si při čtení přehrávat hudbu a jsou tedy takzvaně „multimediální.

Číst e-knihy ale můžete samozřejmě číst přímo ve svém počítači, notebooku. Další značně se rozvíjející platformou jsou tablety či „chytré“ telefony, které díky obrovským displejům také již umožňují pohodlné čtení.