Budoucnost městského hotelu Bobík…

6 Flares 6 Flares ×

V minulých měsících proběhla na téma využití volarského hotelu Bobík řada porad, jednání a diskusí jak mezi členy zastupitelského sboru, tak mezi veřejností i odbornými a laickými přispěvateli do internetových debatních fór.  Z nejpodnětnějších a nejsmysluplnějších názorů, jakým by se koncept revitalizace městského hotelu měl ubírat, si dovolujeme předložit tento ucelený souhrn:

KONCEPT HOTELU BOBÍK

– ubytovací služby standardního typu ve střední kvalitativní a cenové úrovni
– současný moderní interiér zahrnující tradiční prvky místní originality a jedinečnosti
– gastronomická nabídka založena na unikátnosti místní a regionální produkce
– hotel dále poskytuje wellnes procedury a doplňkové služby sportovně-turistického charakteru
– nekuřácká restaurace, kuřácká pivnice, bufet,
– venkovní zahrádka na náměstí, konferenční salónek, wifi zóna, střežené parkoviště
– za kvalitu a solidní jednání ručí Město Volary.

Jedinečnost gastronomické nabídky vychází z unikátnosti, kvality a nezaměnitelnosti místních potravin, nabízí tzv. „jídlo s příběhem“, v současnosti např.:

– hovězí maso a vybrané uzeniny v biokvalitě z volarských pastvin společnosti Zefa s r. o.
– sýry a jogurty v biokvalitě od místních farmářů: Hošnovi z Vlčích jam, p. Štěpánek ze Slunečné aj.
– šumavské houby v regionálních jídlech (výkup pí. Marková), místní ryby (ze sádek ve Strážném)
– Volarské pivo z hotelového minipivovaru (náhradní variantou, pokud by nedošlo ke zřízení vlastního minipivovaru, je koncept „7 píp“ neboli široké a pestré nabídky alespoň sedmi druhů piv)
– hořká bylinná lihovina Volarská zlatá coby originální produkt města Volary, k dostání pouze ve Volarech
– vinný sklep s nabídkou vlastní šarže volarského vína (původem z jižní Moravy) a rakouských vín a likérů z produkce partnerských měst Wallern an der Trattnach a Wallern in Burgerland

Wellnes procedury přímo v objektu hotelu zahrnují především masáže, vířivku, saunu, solnou jeskyni a další podobné aktivity. Sportovně-turistické služby zahrnují úschovnu a půjčovnu jak horských kol, tak lyží včetně servisu apod. Hotel zajistí na požádání i taxislužbu v rozsahu od osobních automobilů přes dodávkové vozy po autobus. Hotel nabízí svým hostům průvodcovské služby po památkách a pozoruhodnostech města (především unikátní památkové rezervaci roubené architektury, jediné v ČR) a kontakt na strážce Národního parku Šumava. V hotelu je k dostání Lipno card a (vznikne-li) Volarskou kartu. Hotel spolupracuje s ostatními organizacemi Města Volary, především se Sportovními službami Města Volary (krytý plavecký bazén, sauna, pára, tenisový kurt, letní zahrada), Odborem kultury a cestovního ruchu Městského úřadu Volary, a je připraven vyjít svým klientům v maximální možné šířce vstříc. Hotel poskytuje informační služby o nabídce města Volary a regionu včetně rakouského a bavorského příhraničí.

shrnutí: Roman Kozák a Petr Čmerda, zastupitelé města Volary

O Bobíku jsme psali také zde:

4 Responses to Budoucnost městského hotelu Bobík…

 1. Petr Šťástka

  14.6.2012 na 12.46

  Že to je „danajský dar“ si myslím nemá cenu zastírat a jestli tam bude na výběr 7 piv nebo jedno … Důvody které k tomuto kroku vedly jsou bohužel takové jaké nastínil Petr Č. (pro nezasvěcené: nechceme tu druhý Varnsdorf a ubytovnu Sport ). Je ovšem nutné si přiznat,že v povědomí lidí odjinud jsou Volary stále více spojovány s jistým etnikem a přednosti tohoto regionu ustupují do pozadí. Bohužel…
  A proto si myslím ,že i kdyby nic jiného pozitivního pro občany Volar zastupitelé neudělali,tak koupě Bobíku je jednoznačně nejlepší varianta .(ještě kdyby tak tvrdošíjně netrvali na pochybném hotelovém ráji s vířivkami atd. a mysleli na to ,že i oni budou jednou staří a byznys s „penziony pro seniory“ je dnes „IN“).

 2. Petr Čmerda

  13.6.2012 na 20.30

  Ad p. Pahorecký – Ano, koncept turistického rozvoje města je velmi důležitá věc. Ovšem je to stejné jako s tím hotelem – nejde přeci jen o to nabídnout pall mall turistických tipů. Základní možností a povinností města je vytvořit kvalitní infrastrukturu, kterou budou používat jak obyvatelé, tak podnikatelé například právě v turistickém ruchu, bez jejichž přispění a spolupráce turisty prostě nepřilákáme. Jsme si ale samozřejmě vědomi, že máme resty, například v oblasti cyklotras či cyklostezek… Propagovat Volary jako turistickou lokalitu se naše sdružení U Nás, i ve spolupráci s městem, snaží již několik let, krom jiného také třeba tímto webem, tvorbou a tiskem letáků Volarské pozoruhodnosti atd. Základním úkolem ale je, abychom především my sami (myslím obyvatele Volar) pochopili, že máme skutečně co nabídnout a pak se to naučili využívat…

  Co se týče hotelu – město nikdy nedeklarovalo snahu podnikat v této oblasti. Proč byl hotel koupen, myslím, každý ví a proč jej následně nechceme opět nechat dalšímu soukromému investorovi je, dle mého, také nasnadě. Ale jsme-li do této situace víceméně „dohnáni“ nutností, pojďme se tohoto úkolu zhostit co nejlépe.

  Článek tedy přináší koncept – čili základní hledisko – a nemá snahu býti podnikatelským projektem. Je odpovědí na časté otázky, co také může být s hotelem dále.

  V každém případě děkujeme za každý podobný podnět. Jak pravíte, je potřeba dát „pár chytrých hlav“ dohromady a konat. Povídat si pak následně můžeme třeba v naší nové restauraci…:-)

 3. Jaroslav Pahorecký ml.

  13.6.2012 na 8.23

  Při vší úctě k autorům „koncepce“ – výše uvedený přehled nabízených služeb není koncepcí. Hotel nenaplním tím, že nabídnu dobré jídlo, místní pivo a vířivku – to už je dnes standard. Turisty musím do města a okolí nejdříve přilákat a myslet si, že lidé si dnes vybírají dovolenou podle hotelu, je naivní. Tím spíše, když jde o starý socialistický hotel na volarském centrálním parkovišti, který absolutně neodpovídá současným trendům. Koncepce se netvoří tak, že se „pár chytrých hlav dá dohromady“ a sepíšou pall mall služeb, které hotel bude nabízet. To je budování hotelu pro hotel, což téměř nikde nefungovalo. Doporučuji vám sejít se s některými provozovateli hotelových sítí, kteří vám velmi ochotně vysvětlí, jak dnes funguje hotelnictví, a dají jistě relevantní zpětnou vazbu na váš záměr (např. EuroAgentur).
  Spíše než koncepci hotelu by město mělo vytvořit koncepci rozvoje turistického ruchu, peníze investovat do její realizace a komerční provozování hotelu ponechat na soukromém investorovi, který to jistě zvládne mnohem kvalitněji a efektivněji (případně využít nějakou vhodnou formu PPP). Přeju vám hodně úspěchů, ale myslím, že tento záměr komerčně fungovat nebude a pokud bude založen na dotování z rozpočtu města, tak to jsou podle mého názoru vyhozené peníze, které by bylo možné využít jinak a lépe.

 4. Roman Vošický

  12.6.2012 na 9.18

  No zní to pěkně a zcela určitě by se mi to líbilo. Otázkou je, jak moc je to realizovatelné a jak je to schopné uživení se. Ale to ukáže asi čas.

You must be logged in to post a comment Login